Badania USG

Badania usg (ultrasonograficzne) są najbardziej uniwersalnymi i najczęściej wykonywanymi badaniami ginekologicznymi. Badanie usg jest powszechnie stosowaną metodą wykrywania ciąży i diagnostyki płodu. Usg wykonywane jest w trakcie ciąży minimum kilkukrotnie. Co warto zaznaczyć, ultrasonograf nie wywołuje żadnych skutków ubocznych dla dziecka i matki, jest 100-procentowo bezpieczną metodą diagnostyczną.

Usg domaciczne (przezpochwowe, transwaginalne)

Ten rodzaj usg wykonuje się w celu oceny budowy i położenia macicy oraz jajników, a także w sytuacjach patologii wczesnej ciąży. Badanie wykonuje się także w przypadku ciąży pozamacicznej oraz w ocenie niewydolności szyjki macicy.

Usg wczesnej ciąży

Usg wczesnej ciąży wykorzystywane jest do wykrycia ciąży w początkowej fazie, najczęściej po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego lub po terminie spodziewanej miesiączki. W początkowych fazach ciąży, takie ginekologiczne badanie usg pomaga w określeniu prawidłowej lokalizacji płodu, określeniu wieku ciążowego, ustaleniu szacunkowego terminu porodu oraz uwidocznieniu akcji serca. Dzięki badaniu można dodatkowo określić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Usg płodu

Obecnie jest to standardowa forma badania ciężarnych kobiet. W przypadku ciąży fizjologicznej (przebiegającej prawidłowo) wykonuje się zwykle trzy badania: w 11.-14. tygodniu ciąży, w 20. tygodniu i w 30. tygodniu, natomiast praktyce ginekologicznej Karoliny Maciny-Widenki z Bielska-Białej badanie to wykonuje się przy każdej wizycie pacjentki. Badanie usg jest całkowicie bezpieczne dla płodu. W trakcie usg bada się czynność serca, liczbę płodów, położenie płodu i łożyska oraz ocenia objętość płynu owodniowego, sznura pępowinowego, wiek ciążowy (za pomocą określania wielkości płodu i jego części anatomicznych), masę płodu oraz jego budowę.

Usg szyjki macicy w zagrażającym porodzie przedwczesnym

Tego typu badanie jest głównym badaniem przeprowadzanym dla oceny wystąpienia zagrożenia porodem przedwczesnym. Badanie przeprowadza się poprzez wprowadzenie do pochwy głowicy – cała procedura jest krótka i bezbolesna dla kobiety. W ten sposób uzyskany obraz pomaga ginekologowi w ocenie ryzyka przedwczesnego porodu oraz przeprowadzeniu wstępnej kwalifikacji do zminimalizowania tego ryzyka (przy pomocy założenia pessara na szyjkę macicy).

Spec. ginekolog-położnik lek. Karolina Widenka-Macina

ul. 1 Maja 24 / 2 piętro
43-300 Bielsko-Biała

tel. 506 058 098