Porady ginekologiczne
Badania cytologiczne
Cytologia to uznana metoda diagnostyczna wykorzystywana przez ginekologów. Badania cytologiczne służą przede wszystkim w profilaktyce i pomagają w wykryciu stanów przedrakowych (przednowotworowych) i raka szyjki macicy. Badanie przeprowadzane jest za pomocą wziernika założonego do pochwy oraz pobraniu wymazu złuszczonego nabłonka z szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Cytologia powinna być wykonywana regularnie, przynajmniej raz na trzy lata.
Badania w kierunku infekcji HPV
Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV jest najgroźniejszym czynnikiem chorobotwórczym, który odpowiedzialny jest za rozwój raka szyjki macicy. Jest to drugie obok cytologii badanie, które powinny wykonywać kobiety. Dzięki tym badaniom możliwe jest wykrywanie obecności DNA wirusa oraz ocena jego potencjału rakowego. Do wykonania badania w kierunku infekcji HPV konieczne jest pobranie wymazu z szyjki macicy, a niekiedy ze ścianek pochwy i sromu.
Posiewy bakteriologiczne i mykologiczne z pochwy
Posiewy to badania mikrobiologiczne, które mają na celu wykrycie i oznaczenie ewentualnych drobnoustrojów w wydzielinie z pochwy. Przede wszystkim takie badanie wykonuje się u kobiet w ciąży, w celu wykluczenia obecności mikroorganizmów zagrażających zdrowiu płodu. Próbkę wydzieliny pobiera się za pomocą wymazówki z przedsionka pochwy i z okolic odbytu.